Zdrowie i Uroda

Sporty ekstremalne dla każdego?

724Views

Sporty ekstremalne z roku na rok stają się coraz bardziej dostępne i popularne. O czym powinniśmy pamiętać, zanim zapiszemy się na kurs spadochronowy czy kurs nurkowania?

Przemyśl swoją decyzję

Kurs spadochronowy czy inne szkolenie, które pozwoli nam uprawiać sporty ekstremalne wymaga starannego przemyślenia. Po pierwsze zazwyczaj wiążę się ono ze sporymi kosztami. Kursy kosztują niemało, zajmują sporo czasu, wymagają mnóstwo zaangażowania. Nie każdy z nas jest w stanie sobie na to pozwolić. Do tego dochodzi kwestia skompletowania sprzętu. Na to również trzeba zarezerwować sobie odpowiednie środki, a więc finanse mogą się stać dla nas kwestią zaporową. Po prostu nasz domowy budżet w magiczny sposób się nie rozciągnie.

Nie daj się adrenalinie

Sporty ekstremalne dają nam zawsze ogromny zastrzyk adrenaliny, a ta jak wiadomo uzależnia. Często pod jej wpływem podejmujemy decyzję, że zapisujemy się na kurs spadochronowy. Niestety tak silne emocje czy namowy przyjaciół nie są w tym przypadku najlepszymi doradcami. Zdecydowanie lepiej podejmować taką decyzję na chłodno. Powinniśmy też skonsultować się z naszymi bliskim, wszak nasza poważna kontuzja będzie miała też ogromny wpływ na ich dalsze życie.

Nasze zdrowie i kondycja to podstawa

Niestety z biegiem lat nasza kondycja nie jest już taka jak dawniej. Zanim zdecydujemy się na kurs spadochronowy czy nurkowanie warto dokładnie się przebadać. Istnieje szereg chorób, które nie pozwalają nam uprawiać danej dyscypliny sportu. Z podwodnych przygód mogą na stałe nas wyłączyć astma czy choroby układu krążenia. Co ciekawe niepełnosprawność ruchowa nie dyskwalifikuje nas jako nurków czy skoczków spadochronowych. Po prostu będziemy uprawiać naszą wymarzoną dyscyplinę sportu pod opieką wykwalifikowanego instruktora. Fachowiec zapewni nam bezpieczeństwo oraz odpowiednie wsparcie w newralgicznych momentach.

Podsumowując ekstremalne dyscypliny sportu są zdecydowanie bardziej dostępne dla przeciętnego zjadacza chleba niż jeszcze kilka-kilkanaście lat temu. Jednak ich uprawianie nadal wiąże się z dość dużym ryzykiem. Dlatego dwa razy przemyślmy naszą decyzję, zanim zdecydujemy się skoczyć ze spadochronem czy zanurkować z rekinami ludojadami…

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy