Zdrowie i Uroda

Usunięcie endometrium – czy to możliwe?

813Views

Endometrium oznacza błonę śluzową, która znajduje się w macicy. W zdrowym organizmie, wspomniana błona wyściela błonę śluzową jamy macicy. O endometriozie mówi się z kolei w przypadku, gdy błona ta znajduje się poza macicą (mogą to być takie miejsca jak np.: jajowody, jajniki czy pochwa). Co oznacza dla kobiet endometrioza diagnoza?
Czy jest możliwe usunięcie endometrium w takim przypadku? Poniżej odpowiedź na te i wiele innych pytań nurtujących panie w różnym wieku.

1. Endometrioza diagnoza

O endometriozie zrobiło się głośno tak naprawdę dopiero od kilku lat. Wcześniej (za czasów naszych babć i prababć) nikt nie słyszał o takim problemie. Endometriozę wini się za problemy z zajściem w ciąże. Dlatego też tak ważne jest jej szybkie i odpowiednie zdiagnozowane oraz leczenie.

2. Skąd to się wzięło?

Specjaliści i eksperci w tej dziedzinie do tej pory nie mogą znaleźć przyczyn powstania tej choroby. Niektórzy zgodnie twierdzą, iż przypadłość ta jest genetyczna, inni sugerują, iż powstaje ona (i nasila się) pod wpływem nieodpowiedniego trybu życia. Bez względu na przyczynę – bardzo stanowczo mówi się w środowisku medycznym o szybkiej diagnozie i podjęciu odpowiedniego leczenia.

3. U kogo występuje?

Choroba ta może dotknąć kobiety w każdym wieku. Już nawet nastolatki, które badają się regularnie u ginekologów – zostają obarczone tą diagnozą. I tu często wiele z nich nie do końca wie, co z tym zrobić dalej. Endometrioza jak leczyć to skutecznie?

4. Endometrioza jak leczyć?

Leczenie endometriozy to długotrwały proces i wymagający konsekwencji ze strony pacjentki. Bardzo duża ilość lekarzy leczenie endometriozy rozpoczyna najczęściej od kuracji hormonalnej. W przypadku negatywnych efektów (lub gdy pacjentka chce zajść w ciążę), kolejnym etapem jest zabieg operacyjny. Leczenie operacyjne przeprowadza się w takim stadium, gdy leczenie endometriozy innymi metodami nie przynosi pożądanych korzyści, a pacjentka skarży się na ból, bądź dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. Operacja jest niezastąpiona w sytuacjach takich jak np.: długotrwały ból w okolicach miednicy mniejszej, obfite i bolesne miesiączki z powodu implantacji fragmentów endometrium w mięśniówce macicy czy zaburzenia funkcji narządów rodnych mogące prowadzić do niepłodności. Skrajnym przypadkiem jest usunięcie endometrium.

Leczenie Endometriozy jest możliwe. Przede wszystkim należy udać się do lekarzy, którzy specjalizują się właśnie w tego typu problemach. Tu należy postawić na dokładne zdiagnozowanie problemu oraz skuteczne natychmiastowe leczenie.

Wąska dębowa konsola do przedpokoju w stylu loft iedz-sie.com.pl o.pl