Ciekawe

Jak zabezpieczyć stół kuchenny?

657Views

Zakup nowego stołu kuchennego wiąże się z dużą radością – w końcu posiadamy solidny mebel, który przyda się chociażby w kontekście codziennego spożywania posiłków. Z czasem, kiedy już przyzwyczaimy się do jego obecności, stół zaczyna służyć nam także do wielu innych czynności – stawiamy na nim gorące przedmioty, kładziemy zakupy, serwujemy na nim ciepłe półmiski. Zwracamy coraz mniej uwagi na jego pielęgnację przez co… kondycja stołu zaczyna odbiegać od naszych oczekiwań. Okazuje się, że tego typu problemom można zapobiec.

Dlaczego warto zabezpieczyć powierzchnię stołu kuchennego?

Blat stołu kuchennego to solidna warstwa drewna, która z pozoru wydaje się niezniszczalna. Gruba, kilkucentymetrowa płyta jest twarda i mocna – przekonuje nas zatem do tego, że jest bardzo wytrzymała. Rzeczywistość może być jednak zupełnie inna. O ile dobrej jakości stół kuchenny jest stosunkowo odporny na uszkodzenia mechaniczne, to nie zawsze będzie dobrze radził sobie z innymi zagrożeniami – wrzątkiem, tłuszczem, promieniami UV czy wilgocią. W warunkach kuchennych nie jesteśmy w stanie ograniczyć wszystkich zagrożeń, wobec czego nie pozostaje nam nic innego, jak skutecznie zabezpieczyć newralgiczne miejsca stołu.

Czynniki wpływające na żywotność stołu kuchennego

Tłuste plamy po gorącym oleju, wylany wrzątek z kawą, stała ekspozycja na światło słoneczne – to tylko niektóre czynniki, które mogą znacząco wpłynąć na jakość niezabezpieczonego blatu kuchennego. Niestety, wraz z upływem czasu i systematycznym użytkowaniem stołu ulega on nieodwracalnym zniszczeniom. Konstrukcja staje się słabsza, kolor jego powierzchni blaknie, a na jego powierzchni pojawiają się niedoskonałości. Należy zatem pamiętać, że stół po zakupie trzeba odpowiednio zabezpieczyć. Najlepiej niezwłocznie, jeszcze zanim przystąpimy do rozstawienia na nim jakichkolwiek ozdób. Przyda się dobra emulsja konserwująca, którą nakładamy na oczyszczone elementy drewniane.

Jakie są sposoby zabezpieczania blatu?

Nie wystarczy o stół dbać, systematycznie myć jego powierzchnię czy przecierać kurz z blatu. Wielomiesięczna ekspozycja na światło słoneczne potrafi znacząco wpłynąć na wygląd stołu. Wydawać by się mogło, że taki proces będzie trwał bardzo długo, a efekty nie będą przez nas początkowo zauważalne – to prawda. Jest to bowiem proces długotrwały, który daje o sobie znać dopiero po pewnym czasie. O taką sytuację w końcu nie trudno – kuchnia to zwykle bardzo dobrze oświetlone pomieszczenie, a stół często znajduje się przy oknie. Warto zatem zadbać o jego systematyczną konserwację i zabezpieczyć powierzchnię blatu przed oddziaływaniem niekorzystnych czynników.

Ochroń swój stół kuchenny przed wrzątkiem i wilgocią

Mimo położenia kilku warstw ochronnych preparatu konserwującego nasz stół nie jest w stu procentach chroniony przed negatywnym oddziaływaniem różnych czynników. Jeśli wylejemy na jego powierzchnię wrzątek, albo postawimy gorący garnek – możemy być niemalże pewni, że na jego strukturze pojawią się przebarwienia i plamy. Wówczas gruba warstwa preparatu zabezpieczającego nie uchroni blatu przez zniszczeniem.
O stół możemy także dbać nakładając na niego matę ochronną wykonaną z wytrzymałego materiału PCV. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest dyskrecja – przezroczysta warstwa syntetyku nie jest widoczna, wobec czego nie wpływa na wygląd stołu. Na blat możemy położyć także podkładki kuchenne. Te wykonane ze słomy lub filcu zabezpieczą powierzchnię stołu przed oddziaływaniem wysokiej temperatury.

live url tcupbra.org Dębowa konsola do przedpokoju w stylu loft