Ciekawe

Czyste biuro a wydajność pracy

531Views

Wydajność pracowników jest jednym z kluczowych elementów powodzenia w realizacji różnorodnych projektów. W dużej mierze jest ona zależna od motywacji pracowników do wykonywanych zadań i warunków pracy. Pierwszy czynnik w dużej mierze zależy od wewnętrznych i zewnętrznych motywatorów, natomiast druga kwestia jest możliwa do zapewnienia przez pracodawcę. Jak powszechnie wiadomo, czystość biur ma ogromny wpływ na wydajność pracowników, ich zdrowie i nastawienie do pracy. Dlaczego warto zapewnić pracownikom posprzątane pomieszczenia biurowe? Przeczytasz w poniższym artykule.

Czyste biuro to zdrowie pracowników

Kiedy pomieszczenia biurowe są często sprzątane, pracownicy wykonują zadania dużo efektywniej. Wiąże się to z czystym powietrzem bez kurzu, pyłów i innych alergenów. Obecność zanieczyszczonego powietrza w biurze sprawia, że pracownicy mogą uskarżać się na bóle gardła, głowy, uczucie zapchanego nosa, suchość oczu czy zasychanie w gardle. To wszystko wpływa na ich wydajność.
Dodatkowo regularność w sprzątaniu innych pomieszczeń biurowych, jak łazienki i kuchni pozwala na zmniejszenie ryzyka przenoszenia groźnych bakterii, grzybów i wirusów. Zapobiega rozwojowi pleśni, która jest silnym alergenem. Dzięki temu pracownicy mogą każdego dnia pracować efektywniej, chętniej i rzadziej przebywać na zwolnieniach lekarskich.

Lepsza koncentracja w czystych pomieszczeniach

Jak powszechnie wiadomo uporządkowane i czyste pomieszczenia pozwalają na dużo lepsze skupienie i motywację do pracy. Nadmierny bałagan i kurz na biurku sprawiają, że spada produktywność. Czystość pozwala na lepsze skupienie oraz odpowiednią organizację prac, dodatkowo eliminuje tzw. rozpraszacze uwagi, pozwalając na skupienie tylko na najistotniejszych w danym zadaniu kwestiach. Badacze udowodnili również, że osoby przebywające w czystych i uporządkowanych pomieszczeniach są dla siebie dużo milsi i uczynni, dzięki temu dużo lepiej integrują się i współpracują oraz unikają konfliktów.

Moment relaksu w miejscu pracy

Jako, że każda firma sprzątająca dba nie tylko o pomieszczenia biurowe, ale również pomieszczenia socjalne, kuchnię i łazienkę pracownicy przebywając w nich, dużo łatwiej się relaksują, spożywają posiłki, piją kawę czy regenerują siły. Dzięki temu powrót do pracy po przerwie jest dużo bardziej wydajny i obfitujący w masę nowej energii. Dodatkowo, pracownicy widząc zaangażowanie pracodawcy w tworzenie odpowiednich warunków, są zmotywowani do pracy i osiągania wyników.
Pamiętajmy, że czystość pomieszczeń sprawia, że do pracy można przychodzić z energią i motywacją. Każdy z nas wie, że tak, jak w domu czystość pomieszczeń sprawia, że przyjemniej się w nich przebywa, tak samo wygląda sytuacja w pracy. Jeżeli w biurze unosi się kurz i zanieczyszczenia, pracownicy tracą chęci i pracują mało wydajnie. Dlatego każdy pracodawca musi zdać sobie sprawę, jak ważne jest zapewnienie odpowiedniego komfortu pracy, który bezpośrednio wpływa na samopoczucie pracowników.

lonypodroznik.pl zobacz więcej zobacz więcej