Zdrowie i Uroda

Usuwanie zmian skórnych w Łodzi – czy warto wykonać zabieg i jakie metody są dostępne? 

1.59KViews

Różnego rodzaju choroby skóry, a także narośle stanowiące zaburzenia pigmentacyjne są sporym problemem estetycznym, niekiedy także zdrowotnym. Zmiany takie często chcemy zlikwidować – dla własnego komfortu poprawy wyglądu lub ze względów medycznych. Obecnie usuwanie zmian skórnych można przeprowadzić na wiele sposobów. Przybliżamy ten temat! 

 

Najczęściej spotykane zmiany skórne

Mianem zmian skórnych określa się wszelkie zaburzenia, które różnią się od zdrowej tkanki pod względem koloru, struktury, elementów składnikowych. Są to więc wszelkie nierówności, odbarwienia i przebarwienia. Dzieli się je na wrodzone i nabyte, a także m.in. na pigmentacyjne, przerostowe i naczyniowe. Jako przykłady najczęściej diagnozowanych zmian skórnych można wymienić:

  • Brodawki – raczej nie są duże, ale mogą występować w skupiskach. Zwykle mają kolor cielisty. Odpowiada za nie wirus brodawczaka ludzkiego. Większość takich zmian zanika samoistnie. 
  • Włóknianki – są to zmiany o średnicy kilku milimetrów, przyjmujące formę miękkich grudek. Niekiedy można pomylić je z brodawkami. Zdarzają się też włókniaki o sporych rozmiarach, a także ciemnym, niekiedy brunatnym kolorze, które stanowią głównie problem estetyczny. 
  • Znamiona melanocytowe – to popularne przebarwienia (np. plamy soczewicowate, ostuda). Mają różną wielkość i zwykle nieregularne krawędzie. Są to zmiany raczej płaskie, w odcieniach od beżu po ciemny brąz. 
  • Znamiona komórkowe (pieprzyki) – są to ciemne skupiska barwnikowe, płaskie lub wypukłe, o różnej wielkości. Rodzajem pieprzyków są też piegi. 
  • Znamiona naczyniowe – określa się je jako punkty rubinowe. Mają różowy, czerwony lub brunatny odcień. Pojawiają się w wyniku rozszerzenia drobnych naczyń krwionośnych. 

 

Czy usuwać zmiany na skórze? Jakie są wskazania?

Większość zmian skórnych stanowi wyłącznie problem estetyczny. Nie lubimy szczególnie tych zlokalizowanych na widocznych obszarach ciała, np. na twarzy, szyi, dekolcie, czy dłoniach. Niestety nawet łagodne, niegroźne zmiany mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Mowa głównie o naroślach obejmujących okolice oczu, czy inne newralgiczne partie ciała. Jeśli np. sporych rozmiarów pieprzy, znajduje się na linii biustonosza lub pod pachą, często ulega drażnieniu, może krwawić i powodować ból.    

Jak wyjaśniają lekarza z Kliniki Miracki w Warszawie, usuwanie zmian skórnych ma na celu m.in. podniesienie komfortu. Pacjenci decydują się więc na likwidację tych niedoskonałości, które po prostu im przeszkadzają – są źródłem kompleksów lub dyskomfortu. Inną sprawą są natomiast zmiany podejrzane, które niosą zwiększone ryzyko rozwoju nowotworów złośliwych skóry. Potencjalnie groźne są zwłaszcza zmiany o nierównomiernych krawędziach, a także takie, które zwiększają swoje rozmiary. 

 

Dostępne metody usuwania zmian skórnych

Jeśli zmiana jest duża i potencjalnie groźna, zwykle zaleca się jej chirurgiczne usunięcie. Wówczas zwykle usuwa się także niewielki fragment okolicznej tkanki. Wycięty materiał wysyła się do badania histopatologicznego, które pozwala rozpoznać charakter zmiany.

Alternatywą są zabiegi z użyciem nowoczesnych technologii. Do popularniejszych sposobów należy laserowe usuwanie zmian skórnych. Za pomocą odpowiedniego urządzenia generowana jest energia, która zostaje pochłonięta przez cząsteczki wody znajdujące się w tkankach, doprowadzając do ich odparowania i rozpadu komórek zmiany skórnej. Usuwanie zmian skórnych laserem nie powoduje krwawienia. W miejscu zabiegowym może jednak powstać strupek, który zwykle szybko się goi. 

Niedoskonałości można się pozbyć także za pomocą technologii diatermii radiofalowej. W tym przypadku zmiana skórna usuwana jest poprzez zwiększenie temperatury za pomocą fal elektrycznych o wysokiej częstotliwości. Niegroźne brodawki oraz inne drobne zmiany można też ,,wymrażać” ciekłym azotem.    

Którą z tych metod wybrać do usuwania zmian skórnych? Niestety nie istnieje jednoznaczna odpowiedź. Decyzja należy do lekarza, który ustala indywidualny plan terapii mając na uwadze charakter zmiany oraz specyficzne cechy Pacjenta.  

Jeśli masz na ciele zmianę skórą, która Ci przeszkadza lub niepokoi, możesz skonsultować się z lekarzami w Klinice Miracki w Łodzi, Warszawie, Katowicach lub Krakowie.