Kwas hialuronowy wypełnia zmarszczki i nawilża skórę. Uznawany jest za bezpieczny wypełniacz tkankowy. Dowiedz się więcej.
Kwas hialuronowy – jak działa i czy jest bezpieczny?
Kwas hialuronowy to najpopularniejszy wypełniacz tkankowy stosowany w zabiegach medycyny estetycznej. Jest to również szeroko rozpowszechniona substancja nawilżająca. Zabiegi z zastosowaniem kwasu hialuronowego charakteryzują się wysokim stopniem bezpieczeństwa.
Czym jest kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy to substancja naturalnie występująca w skórze w postaci soli sodowej (hialuronianu sodu). Ma ona niezwykłe właściwości wiązania wody w skórze, dzięki czemu zapewnia jej nawilżenie, jędrność i gładkość. Wraz z wiekiem zaczyna ubywać kwasu hialuronowego w organizmie. Od około 25. roku życia skóra staje się bardziej podatna na wysuszenie, zwiotczenia i działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Dlatego właśnie w kosmetologii i medycynie estetycznej na szeroką skalę stosowany jest kwas hialuronowy w celu odmładzania twarzy – wyjaśniają specjaliści z Kliniki Miracki w Katowicach.
Zastosowanie kwasu hialuronowego
Podstawową właściwością kwasu hialuronowego wykorzystywaną w medycynie estetycznej jest wypełnianie zmarszczek. Dzięki uzupełnieniu ubytków w skórze wypełniaczem można dłużej cieszyć się młodym wyglądem. Wypełnianie kwasem hialuronowym stosowane jest w celu:
- redukcji zmarszczek,
- modelowania twarzy,
- wolumetrii policzków,
- powiększenia ust,
- poprawy owalu twarzy.
W gabinetach medycyny estetycznej skorzystamy również z zabiegu mezoterapii igłowej kwasem hialuronowym. Jest to mniej inwazyjny zabieg, którego celem jest regeneracja i odżywienie skóry. Preparat podawany jest w formie wielu powierzchniowych zastrzyków. Substancje aktywne docierają do mezodermalnej warstwy skóry. Po zastosowaniu kwasu hialuronowego twarz staje się zrewitalizowana, głęboko nawilżona, odzyskuje utraconą sprężystość i gładkość.
Czy kwas hialuronowy jest bezpieczny?
Zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego poprzedzone są konsultacją z lekarzem medycyny estetycznej, podczas której specjalista poznaje oczekiwania pacjenta i przedstawia listę przeciwwskazań. Lekarz ocenia też stan skóry pacjenta oraz tłumaczy, jak będzie przebiegał zabieg. Zakwalifikowanie pacjenta do zabiegu daje pewność, że przebieg procedury będzie bezpieczny. Samo ostrzykiwanie również powinno zostać przeprowadzone przez wykwalifikowanego i doświadczonego specjalistę medycyny estetycznej. Podczas modelowania twarzy czy wypełniania ust kwasem hialuronowym kluczowe znaczenie ma bowiem precyzja, dokładność, doświadczenie i wiedza na temat struktury i funkcjonowania skóry.
Kwas hialuronowy występuje naturalnie w skórze i w innych tkankach organizmu ludzkiego, rzadko bywa przyczyną alergii, a więc można stosować go bezpiecznie w większości przypadków. Przeciwwskazania do zastosowania kwasu hialuronowego dotyczą częściej sposobu jego podawania, a nie samego preparatu. Ostrzykiwanie wypełniaczem nie jest wskazane w przypadku:
- ciąży i karmienia piersią,
- miesiączki,
- zażywania aspiryny i leków przeciwzapalnych,
- epilepsji,
- porfirii,
- nowotworów,
- infekcji skórnych,
- uczulenia na kwas hialuronowy.
Iniekcji kwasu hialuronowego dokonuje się nawet na bardzo delikatnych obszarach twarzy, takich jak okolice oczu czy ust. Mezoterapia tą substancją to skuteczny i bezpieczny sposób na pozbycie się zmarszczek mimicznych czy „worków” pod oczami. Po zabiegu należy ściśle stosować się do zaleceń lekarza, aby zmniejszyć skutki uboczne. Skóry po zabiegu nie wolno ugniatać czy masować. Należy stosować odpowiednie kosmetyki łagodzące. Twarz po wypełnianiu kwasem hialuronowym może być lekko opuchnięta i zaczerwieniona przez kilka dni. Mogą pojawić się zasinienia i drobne strupki, które znikają po kilku dniach.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zabiegach z użyciem kwasu hialuronowego, skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Katowicach.
Dodatkowo zapraszamy na zabiegi odmładzające takie jak botoks, mezoterapia osoczem bogatopłytkowym czy terapie komórkami macierzystymi: https://mirackiclinic.com/