Ciekawe

Funkcjonalności stosowane w układach drzwi dwuskrzydłowych

731Views

Drzwi dwuskrzydłowe potocznie nazywane są drzwiami podwójnymi. Przeważnie stosuje się je z zewnętrznej części budynku, gdzie pełnią rolę reprezentacyjną i dbają o ogólny wizerunek obiektu. Nawet najprostszym domostwom potrafią nadać eleganckiego wyglądu. Ponadto są gwarancją dodatkowego bezpieczeństwa.

Dwa skrzydła i różne możliwości

W budowie drzwi dwuskrzydłowych najważniejsza jest właśnie obecność tych dwóch pojedynczych skrzydeł, z których każde może działać nieco inaczej, bo zazwyczaj jedno jest skrzydłem aktywnym, a drugie nieaktywnym. To pierwsze pozwoli wejść do budynku bez konieczności uchylania drugiego. Skrzydło nieaktywne można uchylić dopiero wtedy, gdy skrzydło aktywne jest już otwarte.

W drzwiach dwuskrzydłowych w zdecydowanej większości przypadków oba skrzydła będą otwierać się w tę samą stronę. Odpowiedni mechanizm blokujący chroni przed możliwością uchylenia samego skrzydła nieaktywnego.

Symetrie i asymetrie

Konstrukcje drzwi dwuskrzydłowych przygotowywane są w oparciu o zróżnicowane projekty. Dostosowuje się je do wymagań budynku oraz jego użytkowników, a także do warunków wnętrza oraz jego otoczenia, które także należy brać pod uwagę. Dla drzwi dwuskrzydłowych najbardziej standardowy jest układ złożony z dwóch symetrycznych skrzydeł, będących swoim lustrzanym odbiciem, jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, by wypróbować mniej oczywiste rozwiązania, oparte na ciekawych asymetriach.

W takich projektach całą konstrukcję drzwi dzieli się zwykle na trzy równe części. Dwie z nich przeznacza się na skrzydło czynne, a jedną na skrzydło bierne lub odwrotnie – skrzydło nieaktywne może zająć 2/3 konstrukcji, a skrzydło aktywne 1/3.

Przestronność i zabawa naturalnym światłem

W momencie gdy w drzwiach dwuskrzydłowych zostaną zastosowane przeszklenia, możliwe stanie się uzyskanie dostępu do naturalnego światła dochodzącego z zewnątrz. Czasami drzwi dwuskrzydłowe wykonuje się w całości z przezroczystych tafli, jednakże równie dobrym rozwiązaniem okazuje się użycie w nich pojedynczych szklanych elementów, łączonych z normalnym drewnem albo nawet stalą.

Zastosowanie właściwości naturalnego światła słonecznego zawsze będzie wskazane. Pod jego wpływem wszystko staje się bardziej przestronne i po prostu atrakcyjniejsze.

aterrangedj.com thtexaswish.org m.org