Ciekawe

Jak dbać o taśmy przenośnikowe?

398Views

Taśmy używane w wielu innowacyjnych systemach dotyczących transportu i nie tylko powinny zostać odpowiednio konserwowane. Jest to jedyna metoda na zachowanie w pełni funkcjonującego systemu taśm przenośnikowych. Dzięki takiemu podejściu można w przyszłości zwiększyć okres bezawaryjnej eksploatacji urządzenia, a także przyczynić się do ograniczenia terminu przestoju wskutek awarii czy też konieczności wymiany podzespołu wraz z naprawą. W jaki sposób powinno się dbać o taśmy przenośnikowe, tak by w pełni zminimalizować koszty wynikające z działania urządzenia?

Czyszczenie taśm przenośnikowych

Aby taśmy przenośnikowe mogły działać bezawaryjnie potrzeba wdrożenia usług polegających na regularnym czyszczeniu taśm. Istnieją systemy wyposażone w dane urządzenia, moduły, które gwarantują automatyczne czyszczenie urządzeń jak taśmy przenośnikowe. Istnieje wiele typów linii, które są wyposażone w taśmy. Dlatego też w zależności od rodzaju linii oraz używanej taśmy, ładunku przenoszonego warto dobrać odpowiednie czyszczenie mechaniczne z użyciem szczotek, skrobaków czy też zgarniaków. Wiele metod konserwacji również polega na zastosowaniu specjalnych systemów nadmuchowych, ssących. Istnieją także metody pozwalające na automatyczne czyszczenie taśm przenośnikowych za pomocą lamp UV czy też ozonowania danej powierzchni taśmy.

Naprawa taśm przenośnikowych

Kontrola zużycia

Druga metoda konserwacji taśm przenośnikowych polega na odpowiednim oraz systematycznym przeprowadzaniu kontroli zużycia. Opiera się to w głównej mierze na szybkim rozpoznawaniu danych uszkodzeń. Tego typu zabieg gwarantuje podjęcie natychmiastowej naprawy, a także ograniczenie dalszego niszczenia się taśmy wskutek danej awarii. Powinno się przeprowadzić kontrolę stanu powierzchni, brzegów i boków taśmy. Jeśli potrzebujesz serwisu przenośników taśmowych wejdź na stronę wulkanizacja-tasm.pl i zapoznaj się z ofertą profesjonalnej firmy świadczącej kompleksowe usługi w zakresie wulkanizacji taśm przenośnikowych. Bardzo często przyczynami uszkodzeń taśm są zanieczyszczenia znajdujące się wzdłuż burt głównego przenośnika. Natomiast przy taśmach uzbrojonych warto kontrolować takie elementy jak: progi, kliny czy falban.

Odpowiednia konfiguracja linii przenośnikowych

Najczęściej główną przyczyną awarii taśm przenośnikowych są błędne ustawienia danych modułów i elementów urządzenia. Między innymi problemem może być zbyt słaby naciąg odpowiadający za ścieranie się danej powierzchni, która ociera o bęben. Kolejnym problemem tego rodzaju mogą być kłopoty z osiowością stwarzające nieprawidłowe zużywanie się taśm. Powinno się także kontrolować stan zębatek i powierzchnie rolek.

Jak naprawić taśmę przenośnikową?

Mimo konserwacji przenośników taśmowych często ulegają one awarii w postaci rozłączenia. Aby skleić je ponownie warto zlecić wulkanizację taśmy przenośnikowej. Metoda ta szczegółowo została opisana na blogu https://www.wulkanizacja-tasm.pl/blog.html, gdzie znajdują się praktyczne porady i informacje w zakresie serwisowania taśm.

 

Kontrola pracy taśm przenośnikowych oraz ich trwałości jest niezwykle ważna ze względu na możliwe awarie, które mogą wstrzymać pracę nawet na kilka dni. Zleć monitorowanie działania taśm profesjonalistom, którzy po dokonaniu fachowej diagnozy wskażą odpowiednią regenerację i naprawę taśm przenośnikowych.