Instalacje fotowoltaiczne APP Energy Lublin
Ciekawe

Zalety i wady fotowoltaiki

637Views

W Polsce coraz bardziej popularne staje się pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca. Coraz bardziej rośnie wiedza, świadomość ekologiczna oraz ustawodawstwo związane z odnawialnymi źródłami energii. Każdy, kto chciałby z nich skorzystać może samodzielnie przeanalizować wynikającego z tego zalety, a także wady.

Zalety korzystania z energii słonecznej

Zaletą ekonomiczną jest z pewnością całkowita redukcja opłat za prąd jeśli uzyskana energia słoneczna pokrywa całe zapotrzebowanie domu. W takim wypadku jedynym kosztem jest instalacja oraz koszty obsługi sieci. Kolejną zaletą są warunki nasłonecznienia w Polsce. Uchodzą one za optymalne do funkcjonowania fotowoltaiki. Temperatury są umiarkowane oraz nie występują żadne ekstremalne zjawiska pogodowe, które mogłyby zniszczyć instalację fotowoltaiczną (np. wielki grad, mocne opady śniegu czy silne mrozy). Wbrew pozorom jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ zbyt długie upały i brak wiatru mogą spowodować przegrzanie się ogniw i w wyniku tego spadek sprawności urządzeń. Pomimo, że nasłonecznienia na różnych obszarach Polski różnią się, nie ma to większego znaczenia w jakim rejonie znajduje się nasz dom. Panele fotowoltaiczne funkcjonują nawet w zimie. Kiedy temperatura powietrza zaczyna spadać, sprawność modułów zwiększa się. Dzięki temu układ fotowoltaiczny nie przestaje działać w wyniku gorszej pogody.

Fotowoltaika APP Energy Lublin

Największą zaletą korzystania z energii słonecznej jest jej ekologiczność. Instalacja fotowoltaiczna nie emituje do atmosfery żadnych substancji, gazów czy pyłków. Dodatkowo im więcej osób z niej korzysta, tym mniejsza staje się emisja tlenków azotu i siarki. Falowniki są także bardzo ciche i nie emitują żadnego dźwięku. Wraz z czasem coraz mniejszy staje się także ślad węglowy, który dotyczy emisji gazów cieplarnianych. Instalacja fotowoltaiczna nie jest szkodliwa dla ludzi, nie wpływa na nasze zdrowie ani na zdrowie zwierząt.

 

Atutem instalacji fotowoltaicznej jest jej konstrukcja, która może być umieszczona zarówno na dachu jak i na gruncie. Nie wpływa to w żaden sposób na jej efektywność. W wyborze najlepszego miejsca pomagają specjaliści, którzy określają warunki terenowe, nasłonecznienie, a także parametry instalacji.

Wady korzystania z energii słonecznej

Pierwszą wadą jest duży koszt instalacji, który może zwrócić się dopiero po 5-6 latach, jak i fakt, że proces ten zawsze zależny jest od warunków pogodowych, które są zmienne. O instalację fotowoltaiczną należy także dbać, ponieważ w wyniku kurzu lub pyłków tworzy się nieprzepuszczalna dla światła warstwa. W zależności od stopnia zabrudzenia wydajność systemu coraz bardziej spada.

 

Kolejną wadą jest to, że w produkcji paneli fotowoltaicznych wykorzystuje się toksyczne pierwiastki chemiczne, które na niedużym obszarze zanieczyszczają środowisko. Minusem jest także to, że instalacja nie sprawdzi się w przypadku domów, których dach skierowany jest na północ, a w jego otoczeniu są jedynie miejsca zacienione – bez dobrego dostępu do promieni słonecznych.

 

 

 

zobacz zobacz wiecej https://anisabutt.com/usuwanie-nieudanego-makijazu-permanentnego-poznaj-mozliwosci-laserow-pikosekundowych/