Ciekawe

Wentylacja grawitacyjna w garażu – co warto o nim wiedzieć?

720Views

Poprawnie funkcjonujący system wentylacyjny w garażu powinien zapewniać efektywne odprowadzanie toksycznego tlenku węgla na zewnątrz. Powstaje on w trakcie procesu spalania, który zachodzi w silniku samochodu. Opary benzyny, smarów, olejów lub innych szkodliwych substancji są równie istotnym problemem. W jaki sposób wentylacja grawitacyjna pomaga utrzymać dobrej jakości powietrze w takim pomieszczeniu i co warto o niej wiedzieć? Podpowiadamy.

 

Jak działa wentylacja grawitacyjna?

Wentylacja grawitacyjna w garażu oparta jest o naturalny ciąg powietrza. Zgodnie z polskimi przepisami musi spełniać istotne warunki techniczne, między innymi oferować przynajmniej półtorakrotnie wydajną wymianę powietrza na godzinę. W tej metodzie nie wykorzystuje się urządzeń mechanicznych do wtłaczania powietrza, więc bardzo istotną rolę odgrywa optymalny projekt całej instalacji. Ilość powietrza, które podlega nieustannej wymianie powinna w jak najmniejszym stopniu zależeć od warunków atmosferycznych, pogody i temperatury.

 

Wentylację mechaniczną można rozpoznać po tym, że w ścianach garażu znajdują się przynajmniej dwa otwory umiejscowione na przeciwległych jego ścianach. Jeden z nich musi znajdować się wysoko, najlepiej bezpośrednio przy suficie. Natomiast drugi najczęściej jest tuż nad warstwą podłogi. Aby uniknąć zanieczyszczeń na zewnętrznych elementach otworów montuje się tam niewielkie kratki.

 

O czym pamiętać montując wentylację grawitacyjną w garażu?

Wentylacja grawitacyjna to rozwiązanie, które nie jest tak skuteczne jak mechaniczny sposób odprowadzania szkodliwych oparów i niebezpiecznego tlenku węgla na zewnątrz pomieszczenia. Dlatego już w fazie projektu należy upewnić się, że jest ono wystarczające na potrzeby naszego garażu. Jeśli w przyszłości planujemy rozbudowę pomieszczenia lub mogą zmienić się jego warunki zagospodarowania to należy zaprojektować otwory w taki sposób, aby w razie potrzeby móc tam zamontować wydajny wentylator mechaniczny.

 

Jeżeli garaż znajduje się w bryle domu to warto pomyśleć o stworzeniu tak zwanej śluzy powietrznej. Najprościej jest to zrealizować za pomocą montażu podwójnych drzwi. Powinny być one otwierane oddzielnie. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć sytuacji w której zanieczyszczone powietrze pochodzące z garażu będzie zasysane do wnętrza pomieszczeń domowych przez wydajny system wentylacyjny.

 

Jeśli często pracujemy w garażu to warto zakupić niewielki czujnik poziomu stężenia tlenku węgla. Może działać on zarówno na baterie, jak i być na stale podłączony do sieci elektrycznej. Zwiększy on bezpieczeństwo przebywania w pomieszczeniu.