Ciekawe

Krajowy System e-Faktur. Jak działa nowa platforma udostępniona przez Ministerstwo Finansów? Dowiedz się więcej o Ksef

842Views

Ministerstwo Finansów z początkiem 2022 roku udostępniło specjalną platformę do faktur elektronicznych. Pod koniec sierpnia ubiegłego roku Rada Ministrów przyjęła projekt zmian ustawy o VAT, która wprowadza Krajowy System e-Faktur. Dla przedsiębiorców jest to spore ułatwienie. System na bowiem ujednolicić system faktur w Polsce, aby obieg dokumentów był o wiele prostszy i sprawniejszy. Elektroniczne fakturowanie jest jedną z kolejnych funkcji w e-administracji, która nabiera tempa. Sprawdź, czy zyskasz na obowiązkowej fakturze elektronicznej i dowiedz się, jak funkcjonuje sama platforma. 

E-faktura i Krajowy System e-Faktur. Obowiązek korzystania od 2023 roku

Krajowy System e-Faktur – w skrócie Ksef – został zatwierdzony w 2021 roku. Od początku roku 2022 Ministerstwo Finansów udostępniło jego wersję do testowania. Na razie jest ono dobrowolne, ale od kolejnego roku stanie się dla przedsiębiorców obowiązkiem. Za pomocą platformy każdy przedsiębiorca może wystawić i przesyłać faktury ustrukturyzowane. Ksef służyć będzie również do przechowywania e-faktur (maksymalnie do 10 lat), kontroli danych czy informowania przedsiębiorców o tym, czy faktura została wystawiona prawidłowo lub odrzucona przez system. Jakie jest główne zadanie nowego systemu? Przede wszystkim przyspieszenie procesu fakturowania. 

Wystawienie e-faktury. Prosta w obsłudze platforma do faktur elektronicznych

Sam Krajowy System e-Faktur nie jest skomplikowany. Logujemy się do niego za pomocą najważniejszych danych – numeru NIP firmy, a następnie przez profil zaufany lub podpis kwalifikowany. Naszym oczom ukaże się system elektroniczny. Kolejnym krokiem będzie wypełnienie wszystkich danych do faktury, m.in. jej rodzaj, numer, datę wystawienia, kwotę netto lub brutto czy kod waluty. 

W tym momencie platforma nie działa w sposób prawidłowy. Należy się liczyć z tym, że jest ona jeszcze w fazie testów. Być może z początkiem 2023 roku Ministerstwo Finansów zdąży wprowadzić odpowiednie poprawki.