Ciekawe

Projektowanie responsywnych stron internetowych

787Views

Powszechny dostęp do internetu sprawił, że serwisy www przeglądamy na wielu urządzeniach, różniących się od siebie także wielkością wyświetlaczy. Aby strona internetowa była czytelna dla użytkowników mobilnych, musi zostać wykonana w technologii RWD.

Responsive Web Design (RWD) to technologia, której zastosowanie pozwala na automatyczne skalowanie zawartości serwisu. W zależności od wymiarów wyświetlacza urządzenia, grafiki i teksty zmieniają swoje rozmiary oraz położenie tak, aby strona była maksymalnie czytelna bez względu na wielkość ekranu.

Projektowanie

Projektowanie responsywnych stron internetowych opiera się o wykorzystanie możliwości, które stwarza język CSS. Uzupełniając stronę o jego elementy nie tylko wypływa się na jej wygląd, lecz również zachowanie poszczególnych modułów na wyświetlaczach różnych urządzeń.

Zdefiniować należy rozdzielczości wyświetlaczy najczęściej występujących urządzeń. Parametr ten zasadniczo wpływa na czytelność treści serwisu w wersji mobilnej. Należy również pamiętać o orientacji ekranu, bowiem tablety czy smartfony wyświetlają treści zarówno w układzie poziomym, jak i pionowym.
a

Strona responsywna – koszty

Nie każda istniejąca strona www nadaje się do uzupełnienia o cechy responsywności. Wbrew pozorom zdecydowana większość istniejących serwisów www wykonana jest w sposób, który koszty implementacji RWD podnosi do granic opłacalności.

Wtedy jedynym rozwiązaniem jest stworzenie od podstaw nowej wersji strony internetowej, wykorzystującej cechy responsywności. Taka opcja bywa zwykle tańsza, niż skomplikowane modyfikacje istniejącego serwisu.

Nieunikniona funkcjonalność

Projektowanie responsywnych stron internetowych zyskuje coraz większą popularność. Powody takiego stanu rzeczy są co najmniej dwa:

– rosnąca liczba aktywnych internautów mobilnych, z których znaczący odsetek na dobre już przesiadł się z komputera stacjonarnego na tablet czy smartfon,

– wspieranie responsywności przez Google, co oznacza, że strona zaprojektowana jako responsywna uzyska lepszy wynik, niż klasyczna. W praktyce spowoduje to obniżenie ruchu na witrynach nie wykorzystujących RWD.

Wydaje się zatem, że projektowanie responsywnych stron internetowych jest jedyną słuszną drogą. O tym, czy rzeczywiście tak jest, zdecyduje zdecyduje jak zwykle w takich przypadkach rynek usług informatycznych.

Artykuł powstał we współpracy z agencją interaktywną Iguana Studio

https://www.slowopodlasia.pl/publikacje/28713 oo.pl poken.pl