Motoryzacja

Pojazdy z Niemiec – jazda na niemieckich tablicach z polskim ubezpieczeniem

1.3KViews

Niemieckie samochodu kuszą polskich kierowców – nie tylko pod względem oryginalnych modeli z niskim przebiegiem, ale też oferowanych cen. Pojazdy takie sprowadzane są do Polski na lawetach przez właścicieli komisów, przez co nie posiadają one polskich tablic. Czy możliwe jest jazda na niemieckich tablicach z polskim ubezpieczeniem?

Sprowadzenie auta z Niemiec – jazda na niemieckich tablicach z polskim ubezpieczeniem

Kiedy samochód na niemieckich tablicach wjeżdża do Polski na lawecie czy też wyrejestrowany stoi w garażu właściciela – nie ma potrzeb szybkiego kupowania OC. Jeśli jednak sprowadzamy samochód z Niemiec samodzielnie, wjeżdżając nim na terytorium Polski, konieczne jest zadbanie o ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Polskie przepisy jasno wskazują, że samochód sprowadzony z Niemiec może poruszać się po polskich drogach z niemiecką rejestracją przez okres trzydziestu dni. W tym czasie konieczne jest dopełnienie wszelkich formalności, łącznie z ubezpieczeniem OC. Jak wygląda jazda na niemieckich tablicach z polskim ubezpieczeniem?

Tablice wjazdowe oraz ubezpieczenie

Samochód sprowadzany z Niemiec do Polski uzyskuje specjalne tablice wjazdowe – są to tablice kilkudniowe, dostępne w dwóch opcjach (z koniecznością lub bez konieczności wykonania przeglądu technicznego). Wraz z tablicami możliwe jest wykupienie niemieckiego OC, które jest imienne. W przypadku ubezpieczania samochodu w Polsce w grę wchodzi ubezpieczenie krótkoterminowe, odpowiednie na czas załatwiania wszelkich formalności związanych z rejestrowaniem samochodu w Polsce. Dzięki temu możliwa jest jazda na niemieckich tablicach z polskim ubezpieczeniem po polskich drogach. Kupując niemiecki samochód w komisie, mamy pewność, że właściciel komisu zadbał o OC komisowe. Umożliwia ono np. wykonywanie jazd próbnych po polskich drogach takimi samochodami.