Ciekawe

Nauka na studiach

862Views

Studia niejednokrotnie wymieniane są jako czas, kiedy można sobie pozwolić na imprezy. W zasadzie należy nawet powiedzieć, że o imprezach mówi się w kategorii wyczynów, co jest niewątpliwie ogromnym dramatem. Trzeba też wyraźnie powiedzieć, że jeśli ktoś podczas studiów wybiera imprezy, trudno liczyć na ukończenie danego kierunku.

Studenci, a imprezy

Jeżeli po przeczytaniu wstępu uważasz, że ogólnie rzecz biorąc, studentów ocenia się negatywnie, takie podejście jest błędem. To, że są osoby niepoważnie podchodzące do studiów, nie oznacza tego, iż o wszystkich można powiedzieć dokładnie to samo. Zresztą wystarczy zwrócić uwagę na najlepsze uczelnie w Warszawie. Osoby myślące o najlepszych uczelniach w Warszawie muszą liczyć się, z tym że będzie ogromna ilość chętnych (a to stanowi dowód, że są tacy, którym zależy).Warto jeszcze powiedzieć, że ci, którym zależy, też czasami nieodpowiednio podchodzą do faktów. Nie wolno podchodzić do rzeczywistości w taki sposób, że najlepsze uczelnie w Warszawie (przykładowo) stanowią pewność znalezienia satysfakcjonującej pracy. Nigdy nie ma pewności, czy znajdziemy satysfakcjonującą pracę, czego dowody są na rynku pracy. Niewątpliwie można pokusić się o stwierdzenie, że nieodzowne jest również szczęście, a wiadomo, jak to jest ze szczęściem.

Kierunek jest kluczowy, ale warto mieć na uwadze odnalezienie się w danym środowisku

Warto też zwrócić uwagę na aspekt, który wydaje się pomijany, a takie podejście delikatnie ujmując, nie powinno mieć miejsca. Mówiąc wprost — chodzi o odnajdywanie się w nowym środowisku. Nie ma co ukrywać, że aspekt ten również może mieć wpływ na to, jaka będzie nasza nauka. Znajomi mogą nas zachęcać do nieodpowiednich działań (imprezy, o których była mowa na początku tekstu), ale nie jest to równoznaczne z brakiem znajomych. Jeżeli człowiek jest sam, to taka sytuacja nie ma prawa przełożyć się na coś pozytywnego.

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę wszystko to, co zostało powiedziane, ewidentnie nasuwa się wniosek dotyczący tego, że jakakolwiek ocena studentów jest niesprawiedliwa. W zasadzie można powiedzieć, że mówimy o grupie, w której znajdziemy dosłownie każdego. To, że ludzie są różni, jest bez wątpienia pozytywem, ale w omówionej kwestii należy skupiać się tylko na uczących się studentach.

Tekst powstał we współpracy ze specjalistami z serwisu www.uczelnie.pl