Żaluzje drewniane od firmy Roltex
Dom i Wnętrze

Modne aranżacje z żaluzjami drewnianymi

969Views

Żaluzje drewniane to prosty sposób na diametralną odmianę każdego wnętrza. Ten rodzaj osłony okiennej sprawdzi się w wielu aranżacjach i typach pomieszczeń nadając im wyjątkowy klimat.  Ponadto żaluzje drewniane występują w naprawdę pokaźnej ilości odmian i kolorów, dzięki czemu każdy znajdzie egzemplarz najlepiej odpowiadający swoim potrzebom.  Pozostaje więc pytanie na jakie żaluzje drewniane się zdecydować i który typ najlepiej wpasuje się w konkretne wnętrze. Poznaj odpowiedzi na te i inne podstawowe pytania dotyczące żaluzji drewnianych i dowiedz się wszystkiego, o czym musisz wiedzieć przed doborem idealnego modelu.

Rodzaje żaluzji drewnianych

W ostatnich czasach panuje moda na żaluzje drewniane – pasują one praktycznie do każdego wnętrza. Na stronie firmy Rolety Lublin – Roltex znajdziesz galerię zdjęć aranżacji z żaluzjami drewnianymi.

Żaluzje drewniane najczęściej dzielone są ze względu na szerokość lameli, z których się składają. Pod tym względem możemy wyróżnić następujące modele:

  • żaluzje drewniane 70 mm – jest to model wyposażony w lamele szerokości 70mm, który idealnie sprawdzi się w przypadku dużych przeszkleń i eleganckich pomieszczeń. Duże wymiary sprawiają, że są one w stanie zasłonić okna i drzwi o wymiarach 290 cm szerokości oraz 360 cm wysokości.
  • żaluzje drewniane 50 mm – model o lamelach szerokości 50 mm charakteryzuje się ogromną paletą kolorystyczną pozwalającą na dopasowanie ich do niemal każdego wnętrza. Mogą być one również wyposażone w różne rodzaje sterowania,
  • żaluzje drewniane 25 mm –modele tego typu wyposażone są w cienkie lamele szerokości 25 mm i mogą osiągać maksymalnie 240 cm szerokości i 220 cm wysokości. Ich budowa umożliwia także zastosowanie ich w kasecie montowanej w świetle szyby, dzięki czemu otwieranie okna na maksymalna szerokość nie sprawia żadnych problemów.

Wymienione powyżej rodzaje żaluzji to oczywiście nie jedyne. W sklepach znajdziemy również modele z lamelami szerokości 50 mm wykonanymi z drewna naturalnego oraz kompozytu PCV, które nadają żaluzjom wyjątkową wytrzymałość. Innym, równie popularnym rodzajem są żaluzje bambusowe 50mm będące ciekawą alternatywą dla standardowych, drewnianych modeli. Ich główną zaletą jest fakt, że pakiet lamel zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż w przypadku modeli drewnianych.

Innym rozgraniczeniem stosowanym w przypadku żaluzji drewnianych jest podział pod względem zamontowanego w nich rodzaju sterowania.  Na rynku znajdziemy zatem modele ze sterowaniem ręcznym i elektrycznym.  Zdecydowanie częstszym wyborem jest sterowanie ręczne, które jest dużo tańsze, jednak niewygodne w przypadku dużych żaluzji.  Modele z elektrycznym wspomaganiem sprawdzą się za to idealnie właśnie w przypadku dużych przeszkleń, np. w drzwiach tarasowych lub sporych oknach salonowych.

Salon z żaluzjami drewnianymi od firmy Roltex

Gdzie najlepiej sprawdzą się żaluzje drewniane?

Wiele osób błędnie zakłada, że żaluzje drewniane nie sprawdzą się w pomieszczeniach typu łazienka i kuchnia z uwagi na panująca w nich wilgoć.  Nie jest to prawda, ponieważ większość modeli posiada zabezpieczenia podwyższające odporność na wilgoć, dzięki czemu drewno na pęcznieje ani nie psuje się. Tego typu rolety mogą być z powodzeniem montowane zarówno w salonie, jak i kuchni, łazience, biurze czy korytarzu.  Jedynym ograniczeniem jest styl pomieszczenia i wybrana przez nas aranżacja, która musi być spójna z wyglądem żaluzji.

Czyszczenie żaluzji drewnianych

Żaluzje drewniane uważane są za dosyć skomplikowane w czyszczeniu i szybko niszczące się, co absolutnie nie jest prawdą. Odpowiednio zaimpregnowany i regularnie czyszczony egzemplarz będzie nam służył długie lata.  Tego typu żaluzje należy regularnie czyścic z kurzu za pomocą miotełki do kurzu, suchej ściereczki z mikrofibry lub odkurzacza.  Większe zabrudzenia na lamelach należy usuwać delikatnie zwilżoną ściereczką lub specjalnymi chusteczkami nawilżonymi preparatem antystatycznym. Kluczem do dobrego  wyglądu żaluzji drewnianych jest jednak głównie konsekwencja i regularne sprzątanie.