Nowe mieszkania Zielona Góra - Amaro Deweloper
Dom i Wnętrze

Jak kupić mieszkanie od dewelopera?

667Views

 

Zakup mieszkania to jedna z ważniejszych życiowych inwestycji, której każdy etap powinien być odpowiednio przemyślany i przygotowany. Do wyboru mamy dwie drogi: rynek pierwotny, czyli nowe mieszkanie od dewelopera oraz rynek wtórny, czyli mieszkanie „z drugiej ręki”. Druga opcja wydaje się być zdecydowanie tańsza, jednak ilość ukrytych wad może okazać się przytłaczająca dla naszego budżetu. Wybierając nieruchomość z rynku pierwotnego, nie musimy już tak dokładnie sprawdzać historii mieszkania ani obawiać się jego stanu technicznego, istnieją jednak pewne szczegóły na, które warto zwracać uwagę. Jak, zatem kupić mieszkanie od dewelopera?

Zdecyduj się, czego dokładnie potrzebujesz

Pierwszym krokiem na drodze kupna wymarzonego mieszkania jest, przede wszystkim zastanowienie się, czego konkretnie szukamy. Polski rynek nieruchomości od dawna lubuje się w mieszkaniach 2- i 3-pokojowych, które są opcją najbezpieczniejszą w przypadku chęci powiększenia rodziny. Jest to również rozwiązanie idealne dla singli, stwarzające szerokie możliwości aranżacyjne. Równie istotne są takie kwestie jak garaż, odległość od centrum miasta czy maksymalne dopuszczalne piętro budynku. Uściślenie tych wszystkich cech pozwoli istotnie zawęzić poszukiwania idealnego mieszkania i zaoszczędzi czas na ciągłym przeglądaniu setek ofert.

Znajdź opinie o deweloperze

Chcąc oszczędzić sobie przykrych rozczarowań, lub walki z nieuczciwym deweloperem należy bardzo dokładnie sprawdzić opinie na jego temat, jeszcze przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy przedwstępnej. Ocen warto szukać na forach internetowych oraz wśród mieszkańców osiedli stworzonych przez wybranego dewelopera. Warto, również zrobić krótki reaserch na lokalnych stronach informacyjnych, które często zawierają artykuły o procesach i sporach mieszkańców z nieuczciwymi przedsiębiorcami. Jednym z czołowych deweloperów godnym zaufania jest Deweloper Zielona Góra – nowe domy, mieszkania i apartamenty na sprzedaż, który aktualnie oferuje swoim klientom kompleks 22 apartamentów w budynkach w zabudowie szeregowej w urzekającej okolicy.

Uporządkuj finanse i sprawdź zdolność kredytową

Kolejny istotny punkt, to ustalenie kwoty, jaką przeznaczyć możemy na zakup mieszkania za gotówkę lub ewentualny wkład własny kredytu. To czas na przeliczenie swoich oszczędności i udanie się do doradcy kredytowego lub kilku banków w celu zebrania niezbędnych informacji. Sprawdzenie swojej zdolności kredytowej pozwoli również na oszczędzenie czasu i rozczarowań w przypadku późniejszych problemów z uzyskaniem kredytu na wcześniej upatrzona nieruchomość. Pomoże to, również zawęzić wybór ofert deweloperów do osiągalnej przez nas kwoty.

Sprawdź okolice inwestycji

Decydując się na zakup mieszkania na nowo powstałym osiedlu nie należy zapominać, że nawet najpiękniejsze miejsce może być udręką, gdy jest źle skomunikowane z resztą miasta. Przed podjęciem decyzji warto, zatem zwrócić uwagę na takie szczegóły jak drogi dojazdowe, sklepy i usługi znajdujące się w pobliżu czy komunikacja miejska. Nie warto przy tym wierzyć we wszystkie zapewnienia dewelopera o świetnej lokalizacji i braku korków na drogach. Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie planu zagospodarowania przestrzennego dla danego terenu, dzięki któremu można dowiedzieć się, czy w okolicy nie powstanie autostrada lub duży zakład produkcyjny.

Zapytaj o cenę i zorientuj się w dodatkowych kosztach

Na cenę mieszkania ma wpływ wiele czynników, takich jak stan jego wykończenia, piętro, standard czy czas oddania inwestycji. Niewiele osób wie, że duże znaczenie ma tu również źródło dofinansowania oraz umiejętności rozmowy z deweloperem. Warto, więc pokusić się o rozmowę z przedsiębiorcą lub jego przedstawicielem w celu ewentualnej negocjacji ceny. W wielu przypadkach odpowiednio rozegrana rozmowa oraz odpowiednio dobrane argumenty mogą obniżyć kwotę o około 5 – 10 procent.

Nie należy zapominać o cenach takich dodatkowych elementów jak garaż czy komórka lokatorska. Najczęściej są one dodatkowo płatne, a nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Nieuwzględnienie tego typu wydatków w budżecie może spowodować sytuację, w której zabraknie nam gotówki na spłatę całości należności lub wymusi na nas zwiększenie kredytu w trakcie załatwiania formalności kredytowych.

Upewnij się w jakim stanie będzie mieszkanie

Oferty deweloperskie różnią się między sobą oferowanym standardem, dlatego przed zakupem należy dobrze sprawdzić, czego można się spodziewać w chwili odbioru. Wszystkie niezbędne informacje powinny być zawarte w projekcie umowy deweloperskiej. Może to być wykończenie pod klucz lub stan surowy, który będzie wymagać jeszcze sporo pracy i o kilka tygodni wydłuży okres przeprowadzki. Warto przy tym sprawdzić jak będą wyglądać części wspólne obiektu, ponieważ nie wszyscy deweloperzy starannie przygotowują je do oddania budynku.

Dokładnie przeanalizuj wszelkie umowy

Ostatni punkt zakupu to, oczywiście dokładne przestudiowanie umowy przedwstępnej i faktycznej, które przygotowuje deweloper. Warto tutaj zdać się, jednak na osobę biegłą w temacie nieruchomości lub udać się z ich kopiami do prawnika. Pozwoli to rozwiać wszelkie wątpliwości i zaoszczędzi nam przykrych rozczarowań w przypadku problemów z wypłacalnością dewelopera. Nie można zapomnieć również o dokładnym prześledzeniu terminów oddania mieszkania oraz przeniesienia własności, ponieważ są to całkowicie odrębne pojęcia.