Ciekawe

IFS – najważniejszy standard dla producentów żywności

837Views

Żywność potrzebna jest człowiekowi do przeżycia. Tak, przez jakiś czas można nie jeść, ale nie za długo. Tak więc żywność jest produktem potrzebnym bez którego nikt raczej nie wyobraża sobie bytności. Producenci starają się dostarczyć zdrową żywność, dopełniając tym samym najwyższych standardów. Wśród nich znaleźć można IFS. 

Nowe wymagania jakości

Z IFS tak naprawdę ma się do czynienia od roku 2002. Jednak co jakiś czas ta międzynarodowa norma jest aktualizowana. Tak, aby można było dopasować ja jeszcze lepiej do tego, co dzieje się w branży produktów żywnościowych. Najnowsza wersja tej międzynarodowej normy, wprowadza wiele uproszczeń. Odnoszą się one do takich kwestii jak:

  • zapewnienie większej przejrzystości jeżeli chodzi o cały łańcuch dostaw,
  • lepszy dostęp do rynku dla poszczególnych przedsiębiorstw,
  • zróżnicowany system oceny, który pomaga również jednostkom uzyskującym certyfikat doskonalić się w swoich działaniach,
  • przewodniki, aplikacje, szkolenia, webinaria oraz e-learning, które są narzędziami, jakie pomogą zapoznać się z nowymi działaniami,
  • usprawnienie procesów, które są tak naprawdę mierzalne.

Co jest ważne to fakt, że certyfikat IFS pomoże ograniczyć koszta, które były wydawane w złym kierunku.

Do kogo skierowany jest standard IFS?

Na wdrożenie IFS zdecydować się mogą różne firmy, w tym chociażby:

  • dostawcy detaliczni,
  • dostawcy hurtowii,
  • producenci żywności,
  • koncerny przemysłu spożywczego.

Ryzyko zanieczyszczenia produktu podczas bezpośredniego pakowania jest duże. Jeżeli ktoś jednak zdecyduje się na zastosowanie obowiązujących norm, ma duże szanse na to, aby takie ryzyko ograniczyć. 

Wymagania konsumentów

Dlaczego powstało coś takiego jak norma IFS? Dlaczego takie jednostki jak DJB doradztwo organizują audyt IFS? Odpowiedzią na to pytania mogą być wymagania konsumentów. To właśnie oni sprawili, że jakość produktów musi być jeszcze większa. Zresztą, jeżeli współczesne możliwości na to pozwalają, to dlaczego nikt nie miałby korzystać ze swoich praw? Całkiem normalna sprawa. 

Teraz konsumenci mają również szansę na to, aby weryfikować dostawców, producentów żywności. Wszystko przez to, że istnieje specjalna baza firm, które taki standard IFS posiadają.Dzięki temu każdy będzie wiedział, czy jest to firma, którą można obdarzyć zaufaniem. Uzyskanie solidnego partnera biznesowego w obecnych czasach nie jest takie łatwe. Można być jednak pewnym tego, że baza IFS jest pełna dobrych firm, dbających o jakość produktów.