Ciekawe

Holter ciśnieniowy – co warto wiedzieć?

Woman wearing holter monitor device for daily monitoring of an electrocardiogram. Treatment of heart diseases
407Views

Coraz więcej osób otrzymuje zalecenie lekarskie do przeprowadzenia pomiaru ciśnienia holterem. Czym jest takie badanie? Jakie są najczęstsze wskazania? Dlaczego warto zdecydować się na badania holterem ciśnieniowym?

Co to jest holter ciśnieniowy?

Pod nazwą tą kryje się rodzaj badania specjalnym urządzeniem, które przymocowane jest do mankietu pacjenta. Pomiar, którego dokonuje się dzięki aparatowi, dotyczy ciśnienia tętniczego i przebiega całodobowo. W ciągu dnia aparat rejestruje wartości co 15 lub 30 minut, natomiast w nocy nieco rzadziej – co pół godziny lub co godzinę.

Warto zaznaczyć, że urządzenie może także zmierzyć ciśnienie na nagłe żądanie – zwykle dokonuje się tego w momencie, gdy u pacjenta pojawi się gorsze samopoczucie i dolegliwości typowe dla chorób układu sercowo-naczyniowego. Gdy upłynie okres pomiaru, aparat odpina się i po połączeniu z komputerem odczytuje i analizuje zapisane wyniki.

Główne wskazania do badania

Specjaliści zalecają holter ciśnieniowy w określonych przypadkach. Główne wskazanie to podejrzenie lub diagnoza nadciśnienia tętniczego oraz sytuacje, w których organizm pacjenta nie reaguje na rozpoczęte już leczenie. Pomiar polecany jest osobom mającym objawy problemów krążeniowych – chodzi tu np. o występowanie omdleń, utraty przytomności, zasłabnięć, kołatania serca, problemów z oddychaniem.

Holter ciśnieniowy niezbędny jest u osób po przebytych zawałach serca, wykazujących stan przedzawałowy lub w przypadku wszczepionego rozrusznika. Pomiar wykonywany jest także u pacjentów z miażdżycą, arytmią, jaskrą oraz przed zaplanowanymi zabiegami związanymi z układem krwionośnym. Wskazaniem do badania bywa również ciąża – u wielu kobiet w tym okresie występuje nadciśnienie.

Holter – dlaczego warto?

Badanie holterem ciśnieniowym to przede wszystkim sposób na skuteczną kontrolę zdrowia i wychwycenie ewentualnym problemów. Dokonywany w ten sposób pomiar jest precyzyjny i daje wiarygodne wyniki, dzięki czemu lekarz może trafniej zdiagnozować schorzenie i dobrać metody leczenia.

Warto zaznaczyć, że badanie nie sprawia bólu ani nie jest inwazyjne. Wszystko przebiega w optymalny dla pacjenta sposób i jest komfortowe. Przed rozpoczęciem testu należy zapytać lekarza o wszelkie instrukcje dotyczące prawidłowego przebiegu pomiaru.

https://goldavocado.pl/ogrzewanie-tarasowe-gazowe-praktyczne-rozwiazanie-dla-kazdej-przestrzeni/ zobacz https://goldavocado.pl/komfort-i-styl-w-kuchni-wybierz-idealny-hoker/