Każdy kierowca powinien dbać o bezpieczeństwo, zarówno swoje, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Aby zminimalizować ryzyko i skutki wypadków, należy co 12 miesięcy stawiać się na przeglądzie, dbać o stan swojego samochodu, bezwzględnie stosować się do wszystkich przepisów oraz ubezpieczać pojazd. Podstawową polisą chroniącą wszystkich uczestników ruchu drogowego jest ubezpieczenie OC. Jaki zakres ma OC? Jakie czynniki wpływają na wysokość składki? Sprawdź!
Podstawowa ochrona: ubezpieczenie OC
Ubezpieczenie OC to jedyna polisa komunikacyjna, którą musi wykupić każdy właściciel samochodu. Zgodnie z polskim prawem, ochroną w ramach OC musi być objęty każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny, nawet nieużywany. Zasada działania polisy jest prosta: jeśli doprowadzisz do stłuczki, Twój ubezpieczyciel wypłaci rekompensatę poszkodowanej stronie. OC pokrywa szkody materialne i osobowe.
W przypadku ubezpieczenia drożej nie znaczy lepiej. Zakres OC określa ustawa, więc wszystkie towarzystwa oferują niemal identyczne warunki. Zasada ta nie dotyczy cen. Jeśli nie chcesz wyrzucać pieniędzy w błoto, dokładnie prześledź oferty różnych towarzystw. Możesz wygodnie porównać je za pomocą dostępnych w sieci kalkulatorów.
Kary za brak OC
Umowa z ubezpieczycielem obowiązuje przez 12 miesięcy. Po tym czasie standardowo umowa przedłuża się automatycznie, a składka jest wyliczana ponownie. Zapominalscy kierowcy, którzy nie opłacą składki za OC w terminie, zmierzą się z poważnymi konsekwencjami. Za przerwanie ciągłości polisy grożą wysokie kary finansowe. W tym roku wysokość kar dla właścicieli nieubezpieczonych „osobówek” wynoszą od 1400 zł do nawet 6980 zł. Od lipca kwoty wzrosną.