Zdrowie i Uroda

Co to są soczewki kontaktowe?

1.02KViews

Soczewki kontaktowe to cienkie, przezroczyste, plastikowe krążki zakładane na oko w celu poprawy widzenia. Soczewki kontaktowe unoszą się na filmie łzowym, który pokrywa rogówkę.

Podobnie jak okulary, soczewki kontaktowe korygują problemy z widzeniem spowodowane błędami refrakcji. Wada refrakcji występuje, gdy oko nie załamuje (zgina lub skupia) światła prawidłowo w obrębie oka, powodując nieostry obraz.

Soczewki kontaktowe mogą poprawić widzenie u osób z następującymi wadami refrakcji:

  • Myopia
  • Nadwzroczność (dalekowzroczność)
  • Astygmatyzm (zniekształcone widzenie)
  • Prezbiopia (zmiany w widzeniu z bliska, które zwykle występują z wiekiem).

Soczewki kontaktowe wykonane są z różnego rodzaju tworzyw sztucznych. Dwa najczęściej spotykane rodzaje soczewek kontaktowych to sztywne i miękkie – kliknij i zobacz więcej.

Rodzaje soczewek kontaktowych

  • Sztywne soczewki kontaktowe

Najpopularniejszym typem soczewki kontaktowej jest sztywna soczewka gazoprzepuszczalna (RGP). Na ogół soczewki te wykonane są z tworzywa sztucznego połączonego z innymi materiałami. Mocno trzymają swój kształt, ale umożliwiają przepływ tlenu między soczewką a okiem.

Soczewki RGP szczególnie pomagają osobom z astygmatyzmem i schorzeniem zwanym keratokonusem. Zapewniają one bowiem ostrzejsze widzenie niż soczewki miękkie, gdy rogówka ma nieregularną krzywiznę. Osoby z alergią lub mające tendencję do gromadzenia się osadów białkowych na soczewkach mogą również preferować soczewki RGP.

  • Miękkie soczewki kontaktowe

Większość osób decyduje się na noszenie miękkich soczewek kontaktowych. Dzieje się tak dlatego, że są one zazwyczaj wygodniejsze i jest wiele opcji. Oto kilka rodzajów miękkich soczewek. Soczewki do użytku dziennego. Nosisz te soczewki, gdy jesteś obudzony i wyjmujesz je do snu. Wiele z nich jest jednorazowych, co oznacza, że codziennie nosisz nową parę. Możesz również wybrać soczewki kontaktowe, które działają dłużej i mogą być wymieniane raz w tygodniu, co dwa tygodnie lub co miesiąc.

Niektórzy okuliści zalecają jednodniowe soczewki kontaktowe, jeśli musisz je nosić tylko raz na jakiś czas. Soczewki kontaktowe o przedłużonym okresie noszenia.

Ten rodzaj soczewek kontaktowych można nosić podczas snu, ale należy je zdejmować przynajmniej raz w tygodniu, aby je wyczyścić. Mniej okulistów poleca te soczewki ze względu na ryzyko zachorowania na poważną infekcję oka. Toryczne soczewki kontaktowe. Soczewki te mogą korygować wzrok u osób z astygmatyzmem, ale nie tak dobrze jak sztywne soczewki kontaktowe. Toryczne soczewki kontaktowe mogą być noszone w trybie dziennym lub przedłużonym. Są one jednak zazwyczaj droższe niż inne rodzaje miękkich soczewek kontaktowych.

Kolorowe soczewki kontaktowe. Korekcyjne soczewki kontaktowe mogą być barwione, aby zmienić kolor oka. Mogą to być soczewki jednorazowe, o przedłużonym okresie noszenia lub toryczne.

Dekoracyjne (kosmetyczne) soczewki kontaktowe. Soczewki te zmieniają wygląd oka, ale nie korygują widzenia. Mogą to być kolorowe soczewki i soczewki, które sprawiają, że oczy wyglądają jak wampiry, zwierzęta lub inne postacie. Stosuje się je również do pokrycia deformacji wrodzonych (przy urodzeniu), lub spowodowanych urazem. Choć nie korygują one wzroku, do uzyskania soczewek ozdobnych niezbędna jest recepta. Aby nie nabawić się niebezpiecznych infekcji oczu, należy traktować te soczewki jak soczewki na receptę. Oznacza to, że należy je dobrze i często czyścić, zgodnie z instrukcją.

Dekoracyjne soczewki kontaktowe mogą powodować poważne problemy z oczami

Twoje oczy są bardzo ważne i delikatne. Upewnij się, że soczewki kontaktowe, które nosisz są bezpieczne z medycznego punktu widzenia i zostały zatwierdzone przez FDA. Soczewki kontaktowe nie są akcesoriami modowymi czy kosmetycznymi, są to urządzenia medyczne i wymagają recepty od okulisty.

Soczewki kontaktowe bez recepty mogą powodować skaleczenia, otwarte rany i infekcje, które mogą doprowadzić do ślepoty. Oprócz dużego bólu, może być konieczne poddanie się operacji (np. przeszczepu rogówki). W niektórych przypadkach może dojść do ślepoty. Czy chcesz nosić ozdobne soczewki kontaktowe? Skonsultuj się z okulistą.

Inne rodzaje soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe dla prezbiopii. Soczewki prezbiopii są przeznaczone do korygowania normalnych problemów z widzeniem, które pojawiają się u ludzi po 40. roku życia, kiedy to coraz trudniej jest dobrze widzieć bliskie obiekty.

Po 40. roku życia, kiedy coraz trudniej jest widzieć przedmioty z bliska. Istnieją różne opcje tych soczewek korekcyjnych. Do opcji tych należą: dwu- lub wieloogniskowe soczewki kontaktowe oraz korekcja jednooczna, w której jedno oko nosi soczewkę do widzenia bliskiego, a drugie do widzenia dalekiego. Hybrydowe soczewki kontaktowe. Soczewki te posiadają sztywny środek otoczony miękkim pierścieniem obwodowym. Łączą one wyraźne widzenie soczewek twardych z komfortem soczewek miękkich. Ścieralne soczewki kontaktowe.

Soczewki gazoprzepuszczalne (PG) rozciągają się poza rogówkę i przylegają do twardówki (białej części oka). Ich większy rozmiar pomaga skorygować problemy z widzeniem spowodowane nieregularnym kształtem rogówki (w wyniku blizny rogówki, keratoconus lub operacji). Ale inne mogą zapewnić większy komfort niż zwykłe soczewki PG. Soczewki bandażowe. Te soczewki kontaktowe nie posiadają recepty. Pokrywają one powierzchnię rogówki, dzięki czemu nie odczuwasz dyskomfortu po urazie lub operacji.

https://totest.pl/jak-radzic-sobie-z-przebarwieniami/ https://e-halina.pl/przemyslowy-szyk-w-codziennych-przestrzeniach-odkryj-tajniki-stylu-loftowego/ folkgallery.org