Motoryzacja

Szyba w aucie, czyli najbardziej delikatny element konstrukcji

1.25KViews

Dowód rejestracyjny wraz z ważnym przeglądem to dokument pozwalający autu na poruszanie się po drogach. Wszelkie usterki, awarie, czy uszkodzenia wynikłe z różnych powodów, głównie z kolizji i wypadków drogowych, muszą być więc na bieżąco usuwane, aby auto było sprawne. W innym wypadku właścicielowi drogi utrata dowodu rejestracyjnego, który może odzyskać dopiero po ponownym przejściu przeglądu. Na szczególną uwagę zasługują w tym wszystkim… szyby, w szczególności zaś przednia. Nie bez przyczyny uznawana jest za piętę achillesową pojazdów.

Drobna ryska może być niebezpieczna

Szyba jest elementem strategicznym, więc nawet mały odprysk zrobiony np. przez kamyczek może być sporym zagrożeniem dla kierowcy. Początkowo niewielki defekt może pod naporem powietrza, zimna albo lodu zmienić się w dużą rysę i pęknąć w trakcie jazdy. A to oznacza ogromne ryzyko wypadku, których z tego powodu w Polsce jest rocznie aż kilkaset. Nie wolno więc ignorować nawet małych zarysowań na przedniej szybie. Można być też pewnym, że w razie policyjnej kontroli ich ujawnienie poskutkuje zarekwirowaniem dowodu rejestracyjnego.

Profesjonalny serwis szyb

Samo wymienianie uszkodzonej szyby najlepiej przeprowadzić w profesjonalnym warsztacie samochodowym na przykład w https://hanesco.pl/ Mechanicy mają tam odpowiednie narzędzia, dzięki którym cały proces trwa zaledwie kilka minut, a szyba osadzona jest w odpowiedni sposób. Samodzielna wymiana przedniej szyby to spore ryzyko, chociaż nie dotyczy ono szyb bocznych. Te o wiele łatwiej wymienić, nie trzeba też do tego zestawu specjalistycznych narzędzi. Wyjątkiem są szyby automatycznie otwierane i zamykane, gdzie niekiedy konieczna jest interwencja nie tylko samochodowego szklarza, ale i elektryka.

Szyby tylne

Chociaż rozmiarami zbliżone do tych przednich, szyby tylne powodują najmniej problemów przy wymianie. Łatwo się do nich dostać, a ewentualnie uszkodzenia, rysy i odpryski nie są aż tak niebezpieczne. Ich pojawienie się powinno jednak wskazywać na konieczność zamiany uszkodzonej szyby na nową, aby w czasie jazdy kierowcę nie spotkała przykra niespodzianka.

zobacz wiecje hesterbeergals.com nstam.org