Dom i Wnętrze

Nie wiesz, jaki kominek wybrać? Nie jesteś jedyny…

875Views

W domkach jednorodzinnych moda na klasyczne kominki trwa w najlepsze. Co ciekawe, również w mieszkaniach w bloku i w szeregowcach coraz częściej łatwo spotkać takie konstrukcje. Jako to możliwe i czy w ogóle legalne? Odpowiedź jest prosta, a są nią biokominki na paliwo oraz kominki elektryczne. Jeśli jednak ma się wybór pomiędzy nimi a klasycznymi kominkami żeliwnymi z wkładem, wybór wcale nie jest taki prosty.

Kominki ekologiczne

Są coraz popularniejszym rozwiązaniem nie tylko w domach szanujących ekologię. Wybierają je osoby świadome z jednej strony oszczędności, z drugiej dbałości o środowisko, a z trzeciej swojego bezpieczeństwa. Ekologiczne kominki KOMO w wersji elektrycznej lub biokominki to bowiem zerowe ryzyko zaczadzenia, w przypadku kominków LED także wybuchu pożaru. W domu nie ma przy tym żadnej sadzy czy popiołu, co ma duże znaczenie dla osób ceniących sobie czystość i nielubiących sprzątania paleniska.

Tradycyjne żeliwo

Z kolei dla miłośników klasyki nadal pozostają tradycyjne kominki do zabudowy wyposażone w żeliwne wkłady kominkowe. Takie modele można bez problemu podpiąć pod domową sieć grzewczą i w czasie chłodniejszych zim dogrzewać dom bez konieczności uruchamiania centralnego ogrzewania. Tradycja ma jednak swoją cenę: dom musi posiadać drożny przewód kominowy, konieczne będzie też zamontowanie na wszelki wypadek czujnika dymu. Przy rozpalonym kominku trzeba też uważać na dzieci oraz zwierzęta, które z ciekawości mogą go dotknąć i boleśnie się oparzyć.

Kominki wiszące i stojące

O ile w przypadku żeliwnych modeli raczej nie spotyka się kominków wiszących (ze względu na ich ciężar), o ile biokominki i elektryczne modele występują powszechnie w wersjach gotowych do zamieszczenia na ścianie. Dzięki temu zaczynają pełnić również funkcję dekoracyjną, stanowiąc ciekawy element aranżacyjny wnętrza. Szczególnie królują w tym biokominki, które same w sobie są bardzo eleganckie, a z racji małych rozmiarów i gabarytów świetnie wkomponują się w każdą ścienną przestrzeń w dowolnym pomieszczeniu.

 

https://gazetastonoga.pl/gazowy-ogrzewacz-tarasowy-polaczenie-wydajnosci-i-stylu/ https://beesafe.pl/porady/wymiary-tablicy-rejestracyjnej/ https://4-bet.com.pl/ekskluzywny-styl-industrialne-stoliki-kawowe-loft-i-meble-loftowe-do-salonu/