Dom i Wnętrze

Stół z drewna tekowego – pewne rozwiązania do ogrodu i na balkon

1.04KViews

Meble drewniane są uniwersalnym wyposażeniem ogrodowym. Naturalne stoły i krzesła tworzą zgrany duet z zielenią, są dekoracyjne i szlachetne. Niestety, długotrwała ekspozycja na czynniki zewnętrzne sprawia, że drewno niszczeje – traci barwę, pęka lub pęcznieje, odkształca się. Okazuje się, że egzotyczne odmiany drewna wyróżniają się nieprzeciętną  odpornością na zmienną pogodę. Dzisiaj weźmiemy pod lupę drewno tekowe. Dlaczego warto zrobić w swoim ogrodzie miejsce właśnie na tekowy stół ogrodowy? Sprawdź!

Siła natury

Drewno tekowe pozyskiwane jest z monumentalnego, wysokiego drzewa rosnącego w azjatyckich lasach monsunowych. Czym różni się ono od gatunków rosnących w Europie? Przede wszystkim składem. Za nieprzeciętne właściwości drewna tekowego odpowiada kwas krzemowy i substancje oleiste. Dzięki dużej zawartości tych substancji drewno jest twarde, odporne na uszkodzenia mechaniczne i czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie UV, wilgoć, wysoka i niska temperatura, a nawet ostre środki chemiczne.  Walory drewna tekowego szybko zauważyli producenci mebli łazienkowych, kuchennych i ogrodowych.

Tekowe stoły ogrodowe są więc solidne, odporne na zniszczenia i niezwykle efektowne. Uroku dodaje im nieregularnie usłojona struktura i głęboka barwa. Pod wpływem czasu na drewnie może pojawiać się srebrzysty nalot dodający mu szlachetności. Nie jest to wada surowca, a wynik naturalnych procesów.

Z czym połączyć drewniany stół?

Stoły tekowe są ciężkie i masywne. Z tego powodu doskonale komponują się z lekkimi krzesłami i fotelami wyplatanymi z naturalnego rattanu. Na stronie gardenspace.sk znajdziesz wiele inspiracji, dzięki którym urządzisz piękny i praktyczny ogród.

xos2.com Wąska dębowa konsola do przedpokoju w stylu loft le-prestige.pl