Technologia

Artystyczna dusza zaklęta w drewnie

905Views

Drewno jest jednym z najstarszych materiałów, jakie ludzkość wykorzystuje do produkcji narzędzi i przedmiotów codziennego użytku. Wiąże się to z łatwością jego pozyskiwania, ale przede wszystkim z niezwykłą plastycznością drewna i stosunkowo niewielkimi kosztami jego obróbki.

Podstawowe narzędzia

Fakt, że drewno można obrabiać nawet w domu, czy w niewielkim warsztacie zrobionym w przydomowym garażu, wykorzystując do tego nieskomplikowany i stosunkowo tani sprzęt do obróbki drewna powoduje, że jest ono nadal najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym w praktycznie każdej branży. Każdy z nas ma podstawowe narzędzia do drewna, które przekazywane są często z ojca na syna z racji ich uniwersalności i ponadczasowości. Nawet dziecko potrafi nazwać i umieć zastosować młotek, wiertarkę wraz z wiertłami do drewna, piłę czy siekierę niezbędną do ścinania drzew i podstawowego przetwarzania drewna w użyteczne przedmioty.

Nie tylko dla stolarzy i rzeźbiarzy

Mniej popularnym sprzętem do drewna, ale niezbędnym dla każdego, kto ma nawet podstawowe doświadczenie z obróbką drzewa, wydają się takie narzędzia do drewna jak dłuta, strugi czy frez do drewna. To dzięki tym przedmiotom kawałek drzewa zamienia się w piękny stół czy krzesło, rzeźbione w fantazyjne wzory. Dodać tu warto wszelkiego rodzaju papiery ścierne czy szlifierki ręczne lub elektryczne, które wygładzą nam pięknie strukturę drewna, przygotowując ją pod lakierowanie i malowanie.

Artystyczne wykończenie drewna

Wymagany kształt nada naszemu materiałowi odpowiednia obróbka drewna, polegająca na skrawaniu, jaką jest frezowanie. Do tego zajęcia potrzebne jest odpowiednie narzędzie zwane frezarką, a także frez do drewna, czyli odpowiednio dobrana końcówka do obróbki naszego materiału z drewna. Wspomniane frezy do drewna, stanowiące wyposażenie każdej stolarni, a w pewnym zakresie każdego warsztatu, w którym obrabia się drewno, nadają wyrobom odpowiedni i wyjątkowy wzór i motyw, który to właśnie przyciąga i przekonuje do zakupu, a później użytkowania. Frez do drewna obok dłuta, którego jest idealnym uzupełnieniem, służy do rzeźbienia w drewnie. Niezawodny jest przy finezyjnych pracach, polegających na wycinaniu skomplikowanych wzorów, otworów i rowków, ale również formowania odpowiednich kształtów i wzorów drzwi, drzwiczek i frontów meblowych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z http://leitz.pl/

https://gosciniecmurckowski.pl/ogrzewacze-gazowe-technologia-na-rzecz-komfortu/ zobacz więcej https://goldavocado.pl/ogrzewanie-tarasowe-gazowe-praktyczne-rozwiazanie-dla-kazdej-przestrzeni/