Biznes

Deklaracja PIT, czyli rozliczenie podatku z Niemiec w Polsce

1.71KViews

Praca za granicą daje nam nie tylko możliwość poznania innego kraju, ale i osiągnięcie wyższych zarobków. Jednak osiąganie zarobków poza granicami Polski sprawia, że człowiek zaczyna się zastanawiać, gdzie powinien rozliczyć się z podatku. Kiedy powinno odbywać się rozliczenie podatku z Niemiec w Polsce? Czy zawsze trzeba wysyłać do naszego kraju takie dokumenty?

Sytuacja życiowa

Warto zastanowić się nad tym, jak w obecnej chwili wygląda nasza sytuacja życiowa. Chodzi tutaj dokładnie o fakt tego, gdzie dłużej zamieszkujemy. Czy praca jaką wykonujemy za niemiecką granicą jest tylko na jeden lub kilka sezonów, czy już możemy mówić o tym, że wyjechaliśmy do pracy na stałe? Warto również przyjrzeć się temu, gdzie dłużej zamieszkujemy. Jeżeli na terenie Rzeczypospolitej Polskiej przebywamy dłużej niż 183 dni, to koniecznym jest rozliczenie podatku z Niemiec w Polsce. Można uniknąć jednak podwójnego opodatkowania w naszym kraju. 

Kryteria ustalania rezydentury, czyli rozliczenie podatku z Niemiec w Polsce

Istnieje kilka czynników, które bierze się pod uwagę, aby móc ustalić, czy jest się polskim, czy też niemieckim rezydentem. Do takich czynników należy chociażby pobyt bliskiej rodziny, jak mąż/żona i dzieci. Oprócz tego bierze się pod uwagę, gdzie dana osoba mieszka i czy ma do dyspozycji mieszkanie za granicą. Do tego można wziąć pod uwagę chociażby odpowiednia umowę o pracę, czy też uzyskanie rezydencji podatkowej drugiego państwa. Dzięki takim czynnikom będziemy wiedzieć, gdzie powinniśmy rozliczać podatek. 

zobacz https://aaron.net.pl/magiczny-klimat-tarasu-sekret-stojacy-za-ogrzewaczem-gazowym/ https://buzzhouse.pl/nowoczesnosc-z-nuta-retrospekcji-meble-loftowe-jako-kwintesencja-stylu/