Ciekawe

Zasiłek na dziecko w Norwegii– kiedy możemy liczyć na tą formę pomocy?

194Views

Gdy zajdziemy w ciążę na terenie Norwegii, warto zdecydować się na pobór świadczenia. Jednym, z najpopularniejszych jest zasiłek na dziecko w Norwegii. Jakie wymagania należy spełnić, aby móc się o nie starać?

Nie ulega wątpliwości, że podstawowym zasiłkiem dla matek zarówno w Norwegii, jak i w każdym innym państwie jest zasiłek macierzyński, który można zacząć już pobierać 3 tygodnie przed porodem

Zasiłek na dziecko w Norwegii– jakie należy spełnić wymagania, aby go otrzymać?

Zasiłek na dziecko w Norwegii jest wypłacany po spełnieniu kilku warunków. Trzeba:

  • osiągnąć roczny dochód na poziomie 48 441,5 Norweskich Koron;
  • osiągać dochód w Norwegii minimum przez sześć miesięcy z dziesięciu przed pierwszym pobraniu świadczenia (wlicza się w to nie tylko umowa o pracę, ale również zasiłki).

Czy zasiłek na dziecko w Norwegiijest jedynym świadczeniem, o jakie mogę się ubiegać?

Nie, zasiłek na dziecko w Norwegii(macierzyński) nie jest jedynym, o jakie można się ubiegać. Równie popularny jest zasiłek rodzinny, o który można się starać nawet jeśli dziecko przebywa na terenie Polski. Jakie warunki należy spełnić?

– Trzeba być zarejestrowanym w norweskich ubezpieczeniach społecznych;

– Trzeba posiadać stałe zameldowanie na terenie Norwegii wraz z dzieckiem.

Jeśli nasze dziecko nie przebywa na terenie Norwegii, a znajduje się z drugim rodzicem w Polsce, jeśli nie jest on aktywny zawodowo, bez najmniejszego problemu otrzymamy na takie dziecko zasiłek rodzinny. Jeśli natomiast posiadamy kilkoro dzieci i na kilkoro otrzymujemy zasiłek 500+, a na kilkoro nie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby na pierwsze otrzymać zasiłek w Norwegii.