Ciekawe

Skrzyniopalety w branżach przemysłu i rolnictwa

119Views

Coraz więcej przedsiębiorstw wykorzystuje w swojej działalności kisteny plastikowe. Są to pojemniki z tworzywa sztucznego, które – obok palet – służą do magazynowania lub przewozu towaru o standardowym obrysie podstawy. Ich główne zalety dotyczą ich parametrów (wymiarów), jednak nie są to jedyne plusy dla przedsiębiorstw wykorzystujących te opakowania.

Skrzyniopalety dla rolnictwa

Szczególnego znaczenia wykorzystanie kistenów nabiera w rolnictwie, sadownictwie i przetwórstwie. Jeden pojemnik może zostać wykorzystany na całej linii procesu – począwszy od zbioru plonów, aż do ich wykorzystania jako surowca do produkcji przetworów. Kisteny mogą zostać ustawione np. w sadzie i do nich pracownicy mogą zsypywać na bieżąco towar z mniejszych, poręcznych opakowań (skrzynek, łubianek – w zależności od typu zbioru). Dzięki standardowym wymiarom, skrzynie te z łatwością zmieszczą się w chłodni (przechowalni), samochodzie dostawczym sadownika, a następnie na wózkach widłowych przetwórni.Podkreślić należy, iż do wykorzystania w rolnictwie nadają się jedynie te opakowania, które zostały wykonane z materiału dopuszczonego do kontaktu z żywnością, co zostało potwierdzone odpowiednim certyfikatem. Szczególne uznanie sadowników zyskały dzięki jednolitej strukturze tworzywa i delikatnie zaokrąglonym rogom, co pozwala na ich łatwe i szybkie mycie, czyli wygodne utrzymanie ich w czystości.

Plastikowe skrzyniopalety przemysłowe

Szczególnie istotne dla przemysłu kisteny producent projektuje z myślą o przechowywaniu towarów masowych, małogabarytowych. Charakterystyka nie tylko wynika z wymiarów skrzyniopalety (najczęściej są to wymiary podstawy 1200 x 800 albo 1200 x 1200 mm), ale i jej właściwości konstrukcyjnych. Ścianki z tworzywa sztucznego pozwalają na odpowiednią izolację (osłonę) przed czynnikami mechanicznymi i atmosferycznymi, które mogłyby negatywnie oddziaływać na przewożony towar. Warstwa odpornego na uderzenia plastiku pozwala zamortyzować ewentualne „stuknięcia”, „puknięcia” w transporcie, rozładowując część energii uderzenia delikatnym drganiem materiału ścianki. W przypadku przewożenia towarów mieszanych, tj. różnych w jednym pojemniku, warto zainwestować w skrzyniopalety plastikowe z drzwiami dostępowymi na długim lub krótkim boku, pozwalającymi na szybki i bezproblemowy dostęp do asortymentu.