Ciekawe

Małe wielkie drzewka

539Views

 

Sztuka Bonsai jest znana na całym świecie od wieków. Pochodząca z Chin, tradycyjna sztuka hodowli miniaturowych drzewek, cieszy się ogromną popularnością. Szczególnie teraz, gdy wiele osób dba o nietypowy wystój i klimat wnętrz, tego typu ozdoba zyskuje na wartości. Bonsai jest jednak nie tylko techniką uprawy roślin, jest również sztuką opartą na cierpliwości i cieszeniu się z efektów pracy.

Na czym to polega?

W celu założenia hodowli Bonsai należy przede wszystkim wybrać do tego odpowiedni gatunek drzewa lub krzewu. Technika formowania drzew, aby przybierały odpowiednią formę, wymaga wiele czasu oraz właściwej pielęgnacji. Tutaj liczy się cierpliwość i dbałość o detale.

Sama hodowla nie jest aż tak wymagająca, ale na pewno wymaga trochę wiedzy oraz praktyki. Na początek należy wybrać odpowiednie drzewko, które da się kształtować. Najbardziej cenione są gatunki długowieczne, o zdrewniałych pędach, takie jak sosna, cis, świerk czy dąb.

Style Bonsai

Samo przycinanie czy formowanie drzewek, to dopiero początek przygody z tą wysublimowaną sztuką. W ramach technik formowania wyróżnia się kilkanaście różnorodnych stylów, które różnią się kształtem pnia oraz pochyleniem do doniczki.

Jak podkreślają hodowcy, drzewko Bonsai nigdy nie jest skończone. Wymaga stałej pielęgnacji, odpowiedniego podlewania, nawożenia oraz dbania o wymarzony kształt. To ostatnie można osiągnąć za pomocą przycinania czy uszczykiwania pędów, oraz drutowania gałęzi.

Odpowiednia pielęgnacja

Ważnym elementem w uprawie Bonsai jest podlewanie. Trzeba brać pod uwagę wiele czynników, takich jak gatunek drzewka, podłoże czy warunki klimatyczne, w jakich jest hodowane. Zbyt obfite podlewanie, jak w przypadku większości roślin, może skończyć się gniciem korzeni.

Przede wszystkim należy wybrać odpowiednią mieszankę ziemi i regularnie przesadzać drzewko. Standardowo powinno się to robić, raz na dwa lata. Należy również dość często sprawdzać wilgotność podłoża.

Inne ważne wskazówki

Bonsai najlepiej podlewać konewką używając do tego wody deszczowej. Podlewać należy tak długo, aż woda sama zacznie wypływać z otworów drenażowych. Dzięki temu cały system korzeniowy zostanie nawodniony. Warto obserwować, jak drzewko reaguje.

Kolejna ważna rzecz to prawidłowe nawożenie. Szczególnie że Bonsai rosną w małych doniczkach, w niewielkiej przestrzeni. Mają więc mało podłoża, oraz składników pokarmowych. Regularne nawożenie, dobrze dobranymi preparatami, to podstawowy element utrzymania Bonsai w dobrej kondycji i formie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.tropiart.pl/plants/bonsai-pinus-nigra-nigra-sosna-czarna.html.