Ciekawe

Jakie frezy palcowe warto wybrać?

185Views

Frezy palcowe to nic innego jak popularne frezy walcowo-czołowe, które charakteryzują się nietypowym mocowaniem. Frez palcowy zamiast zwykłego rowka klinowego ma trzpień. Warto wspomnieć także i o tym, że bardzo wielu producentów frezy palcowe opisuje jako frezy trzpieniowe walcowo-palcowe.

Jakie frezy palcowe warto wybrać?

Wybór frezów palcowych jak łatwo się domyśleć powinien być uzależniony przede wszystkim od zadań do których zostaną użyte. Przed zakupem nowych frezów warto także dokładnie sprawdzić możliwości swojej frezarki. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że nie wszystkie frezy pozwolą osiągnąć satysfakcjonujące wyniki przy określonych ustawieniach frezarki. Ogromną rolę odgrywa przede wszystkim prędkość posuwu i średnica mocowania, która przez wiele osób jest lekceważona.

Osoby, które nie czują się na siłach, aby samodzielnie dobrać odpowiednie frezy do swojej frezarki, powinny skorzystać z fachowego doradztwa. W pierwszej kolejności warto postawić na produkty od renomowanego producenta.

Materiał ma znaczenie

W dzisiejszych czasach największym zainteresowaniem cieszą się oczywiście stalowe frezy palcowe, ale pamiętać należy o tym, że nie jest to jedyne rozwiązanie. Stalowe frezy doskonale sprawdzą się przede wszystkim do sztachet płotu albo jako zwykłe frezy do sklejki. Stal doskonale sprawdzi się jedynie przy obróbce miękkich albo średnio twardych materiałów.

Zdecydowanie szersze pole do popisu mają frezy palcowe z płytek węglikowych, które poradzą sobie nawet w najtrudniejszych warunkach. Największą zaletą płytek z węglików spiekanych jest przede wszystkim to, że doskonale sprawdzą się przy długotrwałej pracy. Stalowe frezy bardzo szybko się tępią, dlatego też wykonują kilkanaście razy mniej pracy.

Diamentowe frezy do zadań specjalnych

Najlepszymi parametrami mogą pochwalić się oczywiście frezy diamentowe, które w swojej klasie i w swojej cenie nie mają sobie równych. Diamentowe frezy przeznaczone są przede wszystkim do pracy z bardzo twardymi materiałami. Jeżeli dopasuje się odpowiednią prędkość posuwu i szybkość obrotu, to diamentowe frezy palcowe staną się narzędziem nie do zastąpienia.

Warto wspomnieć także i o tym, że frezy diamentowe bez żądnego większego problemu można wykorzystywać do sklejek albo jako zwykły frez do aluminium. Ich olbrzymi potencjał będzie można dopiero docenić przy twardszych materiałach.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Frezwid