Ciekawe

Jak szukać gruntów inwestycyjnych na sprzedaż?

123Views

Wiele się dzisiaj mówi o ludziach, którzy dorobili się całkiem niezłego majątku kupując stare mieszkania i następnie remontując je i sprzedając po znacznie wyższej cenie. Tak samo można postąpić obecnie z gruntami. Jak to dokładniej wygląda? Jak szukać takich gruntów inwestycyjnych na sprzedaż? O tym wszystkim powiemy poniżej…

Grunty inwestycyjne na sprzedaż – o co tu chodzi?

Na wstępie warto w ogóle powiedzieć trochę o tym, o co chodzi z takimi gruntami inwestycyjnymi na sprzedaż. Otóż w dużym skrócie można zająć się szukaniem odpowiednich działek, następnie zaś przygotowaniem ich pod jakąś inwestycję. Oczywiście sprzedając po znacznie wyższej cenie niż ją kupiliśmy.

Czy taki proceder jest sensowny? Jak najbardziej. Inwestorzy zainteresowani są bowiem zazwyczaj nie tyle jak najniższą ceną gruntu, tylko właśnie tym, żeby pasowała ona już dokładnie pod ich inwestycję. Jak zatem kupować grunty pod inwestycje na sprzedaż, aby na tym zarobić?

Wybór działki

To, o czym się najczęściej mówi, to oczywiście lokalizacja danego gruntu inwestycyjnego na sprzedaż. Jest to jak najbardziej ważne, jednak nie najważniejsze. Warto w tym momencie także stanowczo zaznaczyć, że każda firma może mieć nieco inne wymagania odnośnie lokalizacji. Niektóre będą szukały działki w centrum miast po to, aby znaleźć tam najwięcej klientów, inne zaś z kolei będą raczej inwestowały w daleko położone tereny przy autostradach, stawiając na zaplecze logistyczne.

Tym, co w dużej mierze decyduje o wartości działki, jest zatem jej charakterystyka. Przede wszystkim istotny jest możliwy plan zabudowania terenu – oznacza to, jakie budynki mogą tam powstać, o jakiej głębokości fundamentów, jak wysokie itp.

Dodatkowe informacje o działce

Wybierając grunty inwestycyjne na sprzedaż należy także zwrócić baczną uwagę na kilka naprawdę ważnych spraw. Przede wszystkim będą to możliwości podłączenia wody, mediów, kanalizacji itp. Dla każdej firmy takie właściwości gruntu są szczególnie istotne. Pytanie także zawsze pojawia się, czy na danym terenie są już jakieś firmy oferujące wyżej wspomniane rzeczy, czy może trzeba się o to starać samemu?

Drugim ważnym dokumentem przy zakupie i następnej sprzedaży gruntów inwestycyjnych na sprzedaż jest badanie geotechniczne. Określa ono dokładnie właściwości gruntu, stopień jego skażenia itp. Ma to duże znaczenie dla przyszłych architektów, którzy właśnie w oparciu o te informacje zdecydują, jak ciężkie czy szerokie mogą być poszczególne budynki.