Ciekawe

Badanie FSH a leczenie niepłodności

810Views

Skuteczne leczenie niepłodności musi poprzedzić szczegółowa i trafna diagnostyka przyczyn zaburzeń. Mało które badanie jest w tym tak pomocne, jak usg jajników czy oznaczenie poziomu stężenia FSH.

Prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka, w tym naturalnie również zdolności rozrodcze, determinują hormony produkowane przez gruczoły dokrewne. Oprócz wielu innych substancji, przysadka mózgowa wydziela także folikulotropinę, skrótowo nazywaną FSH.

Rola FSH w organizmie

FSH produkowany jest zarówno w ciele kobiet, jak i mężczyzn. W zależności od płci pełni rozmaite funkcje, jednak bez względu na nią, stężenie FSH bardzo mocno wpływa na zdolności rozrodcze ludzi.

U kobiet hormon folikulotropowy aktywuje dojrzewanie pęcherzyków Graafa i produkcję estrogenu. Jest więc zaangażowany w kwestie regulacji cyklu menstruacyjnego, a pośrednio wpływa także na żeńską płodność.

W męskim organizmie FSH odpowiada między innymi za prawidłową i wydajną spermatogenezę, która zapewnia optymalną liczbę dobrej jakości plemników w nasieniu.

Wskazania do badania FSH

Skoro FSH u obu płci ma wpływ na czynniki determinujące podstawowe funkcje rozrodcze, nic dziwnego w tym, że oznaczenie jego poziomu w organizmie jest standardowym badaniem wykonywanym podczas diagnostyki niepłodności.

Badanie fsh przeprowadza się również w celu zdiagnozowania przyczyn:
– nieregularnych cykli menstruacyjnych,
– nieprawidłowej pracy przysadki mózgowej,
– opóźnionego lub przedwczesnego wystąpienia objawów dojrzewania u dzieci i młodzieży.

FSH badanie

wykonuje się w laboratorium analitycznym. Poziom hormonu oznacza się we krwi żylnej pacjenta, bądź w jego moczu, przy czym dostarczona musi zostać dobowa próbka moczu, ze względu na naturalne wahania FSH w ciągu dnia. Istotna może być informacja, że do badania nie trzeba być na czczo.

Wyniki badania FSH

W diagnostyce niepłodności wysokie lub niskie poziomy FSH u kobiet z reguły zawsze świadczą o niewydolności jajników. Konieczny jest wtedy poszerzony zestaw badań, w tym usg jajników, które jednoznacznie określą przyczyny schorzenia.

Badanie FSH u mężczyzn, którzy skarżą się na kłopoty z płodnością, może potwierdzić niewydolność, lub nawet uszkodzenia jąder.

Podsumowanie

W leczeniu niepłodności rutynowo wykonuje się oznaczenie poziomu FSH Badanie to jest dla pacjenta niekłopotliwe i mało stresujące, a jego wyniki szczegółowo diagnozują schorzenia związane nie tylko z układem rozrodczym, lecz także funkcjonowaniem przysadki mózgowej, nadnerczy czy tarczycy.

exint.com.pl plus.pl bratislava.com